اثرات نویز و سن بر پردازش شنوایی

اثرات نویز و سن بر پردازش شنوایی

 

«کم شنوایی ناشی از سن و کم شنوایی ناشی از نویز؛

كم شنوايي هايي مشابه با مشکلات پردازشی متفاوت»

انجمن علوم اعصاب در مطالعه ای جدید اعلام کرد: شایع ترین دلایل کم شنوایی،سن و صدای زیاد، تأثیرات متفاوتی در پردازش صدا در مغز دارند. این یافته نشان می دهد که هر نوع کم شنوایی باید درمان و توانبخشی منحصر به فرد خود را داشته باشد.
در بخش بيماري های سایت ایرانیان میتوانید با انواع پیرگوشی یا کم شنوایی ناشی از سن، اثرات و راهکارهای درمانی آن آشنا شوید. در مورد بیماری کم شنوایی نای از نویز نیز مطلب جامعی در بخش بیماری های سایت ایرانیان، در اختیارشما قرار گرفته است که میزان نویز یا سر و صدای آسیب رسان به دستگاه شنوایی و همچنین اختلالات شنوایی و شناختی ناشی از این معضل رو به افزایش در دنیای امروز را بیان کرده است. گرچه کم شنوایی ناشی از نویز در هر سنی میتواند رخ دهد اما بروز همزمان کاهش شنوایی ناشی از افزایش سن و بروز اثرات ناشی از قرارگیری در معرض نویز، در سنین میانسالی و کهنسالی، بسیار شایع است و در بسیاری از موارد الگو و میزان ظاهری کم شنوایی ناشی از نویز و ناشی از سن، در تست شنوایی مرسوم افراد، مشابه است. اما این تشابه به معنای یکسان بودن عوارض ناشی از این دو اختلال نبوده و هریک، میتوانند تاثیرات پردازشی متفاوتی داشته باشند. به عبارتی در هر کدام از این اختلالات نحوه برخورد فرد با اطلاعات شنیداری دریافت شده، متفاوت خواهد بود.

محققان دریافتند که میزان یکسان از کاهش حساسیت صدا باعث تغییرات شدیدتر پردازشی در عصب شنوایی مبتلایان به کاهش شنوایی ناشی از نویز در مقایسه با مبتلایان به پیرگوشی میشود.
اثرات مخرب کم شنوایی ناشی از نویز خفیف به اندازه اختلالات پردازش شنوایی در کم شنوایی متوسط تا شدید ناشی از سن است.
The Journal of Neuroscience,2019

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام
error: Content is protected !!