تومور اکوستیک

تومور اکوستیک

نورونومای اکوستیک یا تومور اکوستیک از تومورهای خوش خیم است که معمولا رشد آرامی دارد. محل رشد تومور اکوستیک روی عصب ۸ مغزی است که مسئول انتقال پیام های شنوایی و تعادل به کورتکس مغز است. فشار ناشی از تومور اکوستیک روی عصب ۸ باعث بروز علائمی از جمله کم شنوایی، وزوز و عدم تعادل می شود. منشا این تومور معمولا سلول های شوان هستند که وظیفه محافظت از عصب شنوایی را دارند از این رو به این تومور شوانومای وستیبولار نیز می گویند. همان طور که گفته شد این تومور ها معمولا رشد بسیار آهسته ای دارند و در بعضی موارد ممکن است رشد نکنند اما مواردی هم وجود داشته که رشد سریعی داشته اند. اقدام های درمانی برای تومور اکوستیک شامل مانیتور کردن منظم بیمار، اشعه درمانی و جراحی و برداشتن تومور است.

علائم تومور اکوستیک و نحوه تشخیص آن

علائم تومور اکوستیک معمولا به آرامی خود را نشان می دهند و ممکن است بعد از چند سال بارز شوند. هر چه تومور رشد بیشتری می کند علایم محسوس تر و شدید تر می شوند. شایع ترین علایم مربوط به تومور اکوستیک عبارتند از: کم شنوایی یک طرفه که معمولا به صورت تدریجی رخ می دهد، وزوز در گوش سمت درگیر، عدم تعادل، سرگیجه و ضعف یا بی حسی در ماهیچه های صورت. در موارد نادری ممکن است تومور اکوستیک رشد کرده و ساقه مغز را تحت فشار قرار دهد و تهدید جانی به حساب آید. تشخیص زودهنگام تومور اکوستیک بسیار مهم است و از عواقب جبران ناپذیری از جمله ناشنوایی یا تهدید جانی در موارد شدید جلوگیری می کند.

استاندارد اصلی برای تشخیص تومور اکوستیک MRI است. دیگر ابزار های تشخیص این تومور تست های شنوایی ABR و ادیومتری هستند. در ادیومتری این افراد کم شنوایی یک طرفه در فرکانس های بالا مشاهده می شود.

درمان تومور اکوستیک

برای درمان تومور اکوستیک ۳ استراتژی وجود دارد. اولین آن ها پایش و دنبال کردن بیمار است و تا وقتی علایم پیشرقت چشم گیری نداشته باشند اقدام درمانی صورت نمیگیرد. استراتژی دوم برای جلوگیری از رشد این تومور است و پرتو درمانی با اشعه گاما یا به اصطلاح گاما نایف نامیده می شود. استراتژی سوم جراحی و خارج کردن تومور است و مخاطراتی از جمله از دست رفتن کامل شنوایی در سمت درگیر، فلج عصب صورت و … را دارد. تومور عصب ۸ ضایعه ای خوش خیم است که در محل پر خطری حادث می شود و در نزدیکی اعصاب صورت و روی اعصاب شنوایی و تعادل رشد می کند.

 

 

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام
error: Content is protected !!