حمله BPPV

سرگیجه حمله ای وضعیتی خوش خیم

BPPV شایع ترین عامل سرگیجه های مربوط به گوش و سیستم تعادل است. خوش خیم بودن آن به این معنی است که این بیماری تهدید کننده زندگی نیست، حمله ای بودن آن به ناگهانی بودن و بازه های کوتاه زمانی رخداد علایم تعبیر می شود و وضعیتی بودن آن نشان از شروع علایم با تغییر وضعیت و جابجا شدن سر دارد.

چه اتفاقی هنگام حمله BPPV می افتد؟

BPPV اختلالی مکانیکی در گوش داخلی است که به علت جابجا شدن کریستال های کربنات کلسیم موجود در اتریکول و مهاجرت آن ها به یکی از مجاری نیم دایره رخ می دهد. مجاری نیم دایره مسئول شناسایی حرکات سر را دارند وقتی این کریستال ها در یکی از این مجاری جمع شوند به خاطر وزنی که دارند باعث شناسایی نا‌درست حرکت سر شده و سرگیجه در پی خواهد داشت. باید توجه داشت که BPPV باعث سرگیجه دائمی نمیشود و سرگیجه ناشی از آن فقط در صورت حرکت سر به وضعیتی خاص رخ میدهد. علاوه بر این BPPV روی شنوایی تاثیر نمیگذارد و علایم عصبی از جمله گزگز کردن بعضی اندام ها یا مشکلات حرکتی را ندارد.

علایم BPPV

سرگیجه های ناگهانی بین چند ثانیه تا چند دقیقه بعد از حرکاتی از جمله غلت زدن در رخت خواب، رفتن به تخت خواب یا ترک آن، بالا بردن ناگهانی سر و … . BPPV در سنین بالا به علت شل شدن اتصال کریستال ها شایع است، همچنین از دیگر علل آن میتوان به ضربه خوردن سر اشاره داشت.

BPPV چگونه تشخیص داده می شود؟

MRI و دیگر روش های عکس برداری در تشخیص BPPV مفید نیستند زیرا جابجا شدن کریستال ها در این روش ها مشخص نمی شود. حرکات چشم که در اثر سرگیجه ناشی از BPPV حادث می شوند و از آن ها تحت عنوان نیستاگموس یاد می شود برای تشخیص BPPV بسیار کاربردی هستند.

آیا BPPV درمان دارد؟

بیشتر موارد BPPV با انجام مانور هایی که توسط ادیولوژیست هایی که در زمینه سرگیجه و تعادل تخصص دارند قابل درمان اند. متخصص بالینی با تشخیص اینکه کدام مجرای نیم دایره ای درگیر است مانور هایی را که با حرکات سر همراه هستند انجام می دهد و معمولا طی ۱ الی ۳ جلسه علایم رفع می شوند. متاسفانه امکان برگشت BPPV بعد از درمان وجود دارد. در این صورت معمولا متخصص بالینی تمریناتی را برای فرد بیمار در نظر میگیرد تا در منزل انجام دهد.

 

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام
error: Content is protected !!