داروهای سرگیجه

سرگیجه و عدم تعادل، وزوز گوش، منگی یا سیاهی رفتن چشم ها دلایل مختلفی میتواند داشته داشد. اختلال در دستگاه تعادلی گوش داخلی یا سیستم ویستیبولار، مشکلات قلبی و عروقی و فشار خون، اختلالات گوارشی و … میتوانند از عواملی باشند که باعث ایجاد سرگیجه میشوند. معمولا اگر شکایت بیمار چرخش خود به دور محیط یا محیط به دور او باشد، سیستم تعادلی گوش داخلی درگیر شده است.

آیا اختلال در گوش داخلی با مصرف دارو درمان میشود؟

پاسخ این سوال منفی است.

در موارد این چنینی معمولا داروهایی تجویز میشود که مانع بروز علائم سرگیجه میشوند. بدین معنی که بدون اینکه باعث درمان سرگیجه شوند فقط باعث میشوند فرد بیمار علائم ملایم تری را تجربه کند.

داروهای این چنینی که در مواردی که شکایت بیمار سرگیجه میباشد تجویز میشوند عبارت است از: بتاهیستین، بتاسرک و …

مغز انسان به خصوص در قشری مربوط به تعادل، توانایی فوق العاده ای در ترمیم خود بعد از ایجاد اختلال ایجاد شده دارند و مهم ترین کلید برای این نوع ترمیم تشخیص وجود اختلال در سیستم تعادلی توسط مغز میباشد. در صورت مصرف این داروها علائم اختلال در سیستم تعادل کاهش میابد و مغز انسان قادر به تشخیص اختلال نخواهد بود، در نتیجه خود ترمیمی سیستم تعدلی کندتر خواهد بود.

در صورت مصرف داروهای فوق حتما با پزشک معالج خود مشورت نمایید.

 

اما راه کار درمان سرگیجه و عدم تعادل چیست؟

ابتدا باید علت بیماران مبتلا به سرگیجه تشخیص داده شود، بعد از آن با توجه به نوع و منشا سرگیجه برای درمان آن اقدام به توانبخشی سرگیجه، که شاید با نام فیزیوتراپی سرگیجه شناخته تر شده باشد، کرد.

طی دوره ی درمان و توانبخشی سرگیجه و عدم تعادل، بیمار با کمک متخصص شنوایی شناس تمرین های خاص و مانورهای درمانی ویژه ای را انجام میدهد.

معمولا با چند جلسه توانبخشی سگیجه، مشکل بیماران دارای سرگیجه یا اختلال تعادل به طور کامل برطرف میشود.

چه آزمون هایی در تشخیص نوع و منشا سرگیجه و عدم تعادل انجام میشوند؟

پر کاربرد ترین آزمون هایی که جنبه تشخیصی برای سرگیجه و عدم تعادل دارند عبارتند از: آزمون VNG- آزمون VHIT و آزمون کالریک که معمولا بادستور پزشک متخصص گوش و حلق و بینی توسط متخصص شنوایی شناس به انجام میرسند.

 

 

 

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام
error: Content is protected !!