داروهای سمی برای گوش

در دنیای امروز و با پیشرفت روز افزون علم پزشکی، مصرف داروهای مختلف توسط اکثر مردم تبدیل به امری روزمره شده است.

اما آیا از تاثیر داروهایی که روزانه مورد استفاده قرار میدهیم آگاه هستیم؟

دارو ها در کنار خواص درمانی که دارند اکثرا همراه با عوارض جانبی نیز میباشند.

از جمله عوارض جانبی مرتبط با دستگاه شنوایی و تعادل داروها میتوان به کم شنوایی موقت یا دائمی، کم شنوایی تدریجی یا ناگهانی، ایجاد وزوز گوش و ایجاد سرگیجه اشاره کرد. به دسته ای از داروها که اثر سمی برای گوش و سیستم شنوایی و تعادل دارند داروهای اتوتوکسیک گفته میشود.

داروهاس سمی برای گوش

 

 

داروهای سمی برای گوش یا اتوتوکسیک به دسته های مختلف تقسیم میشوند :

بعضی از آنتی بیوتیک ها ( آنتی بیوتیک های مایسین دار )

داروهای مدر

داروهای درمانی سرطان

داروهای ضد مالاریا

و دیگر داروها …

 آنتی بیوتیک های مایسین دار از جمله جنتامایسین و استرپتومایسین اثر مخربی بر سیستم تعادل دارند و تزریق دوز زیادی از آنها منجر به مردن سلول های سیستم تعادلی میشود که سبب ایجاد سرگیجه و عدم تعادل میشود. داروهای دی هیدرو استرپتو مایسین و کانامایسین در صورت تزریق دوز زیاد منجر به آسیب دیدن سلول های حلزون شده و سبب کم شنوایی میشنود. در صورت استفاده از این داروها حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید همچنین لازم به ذکر است استفاده از این داروها به صورت خوراکی عوارض ذکر شده را ندارند.

داروهای مدر مانند فروزماید، داروهای ضد سرطان مانند سیسپلاتین، داروهای ضد مالاریا مانند کینین و کلروکین نیز با آسیب زدن به سلول های حلزون گوش میتوانند باعث کم شنوایی شوند.

داروهای آسپرین در صورت مصرف بیش از حد موجب کم شنوایی ملایم و ایجاد وزوز گوش میشوند که کم شنوایی ناشی از این دارو ها معمولا برگشت پذیر میباشد.

بعضی داروها از جمله ناپروکسن و ایبوبروفن در صورت مصرف بیش از حد سبب کم شنوایی ناگهانی و برگشت ناپذیر میشوند.

نکته حائز اهمیت این است که برای مصرف هر نوع دارو حتما با مزشک معالج خود مشورت کنید و تا حد امکان از مصرف خودسرانه دارو پرهیز کنید، زیرا ممکن است بدون اطلاع از عوارض جانبی داروهایی که مصرف میکنید باعث آسیب زدن به سلامت خود شوید.

 

 

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام
error: Content is protected !!