ساختار دستگاه های اعمال تحریک الکتریکی جهت کاهش وزوز گوش

وزوز یک تجربه آگاهانه از صداهایی است که منشا آن برای فرد مبتلا مشخص نیست.

علائم همراه با وزوز بسیار متنوع است و میتواند ناتوانی و آسیب هایی جدی برای فرد مبتلا ایجاد نماید.

وزوز گوش

حدود ده الی پانزده درصد بزرگسالان دچار وزوز طولانی مدت خود به خودی میشوند که حدود ده درصد آنها وزوز ملائم تا شدید آزاردهنده دارند.

از بین تمام افرادی که مبتلا به وزوز گوش میباشند تنها دو الی چهار درصد آنها به مراکز مرتبط ارجاع داده میشوند.

گرچه درمان پزشکی قطعی برای وزوز گوش وجود ندارد اما راهکارهای مختلفی برای کاهش وزوز گوش وجود دارد. یکی ازین راهکارها تحریک الکتریکی است که میزان تاثیرگذاری آن از بیست تا حدود هشتاد درصد در برخی مطالعات گزارش شده است.

 دستگاه های تحریک الکتریکی

طی پروژه ای جهت طراحی دستگاه تحریک الکتریکی سیستم شنوایی ابزاری به نام Auditory Electrical Stimulation یا AES رونمایی شد.

این دستگاه ابعادی مانند سمعک دارد و طراحی الکترود های آن نیز به شیوه ای خاص میباشد. کنترل وزوز با استفاده از تحریکات الیکتریکی را میتوان  با در نظر گرفته حلزون، به دو گروه تقسیم کرد:

گروه اول- سیستم خارجی : محل قرارگیری الکترود روی جمجه، گوش میانی و خارجی است.

گروه دوم – سیستم داخلی :محل قرارگیری الکترود در گوش داخلی یا مغز ( سیستم شنوایی مرکزی ) است.

دستگاه های تحریک الکتریکی

این دستگاه ها شامل دو بخش سخت افزار و نرم افزار هستند و طراحی آنها به این صورت است که دارای دو بخش جدا از هم میباشند. یک بخش برای استفاده کننده یا کاربر دستگاه و بخش دیگر برای ناظر دستگاه است. این دو بخش مجزا اما موازی باهم کار میکنند  و هرگاه لازم باشد بین این دو ارتباط برقرار میشود.

اطلاعات مربوط به بیمار بر روی رایانه فرد ناظر نمایش داده میشود  و اطلاعات مورد نیاز برای بیمار فرستاده میشود. در این پژوهش تمامی جهات ایمنی هنگام وصل شدن فرد ناظر با مراجعه کننده در نظر گرفته شده است.

سخت افزار این دستگاه از دو مولد یا ژنراتور تشکیل شده است. یکی از آنها مولد حامل موج مربعی ( سی تا صد کیلو هرتز) و دومین مولد حامل سیگنال های مربعی با فرکانس پایین (یک تا بیست کیلو هرتز) میباشد که دارای یک چرخه وظایف قابل تنظیم میباشد.

تنها رابط کاربر کامپیوتر است و گزینه های متعددی برای تنظیم وجود دارد.

کامپیوتر توسط ورودی های سریالی به مدار متصل میشود و این ورودی سریالی از باقی مدار کاملا جداست. مدولاسیون میتواند به صورت اختیاری فعال یا غیر فعال شود.

میزان شدت جریان میتواند از یک تا هزار میکروآمپر( یک میلی آمپر) متفاوت باشد.

مدت زمان ایمپالس ها و امپدانس بین الکترود ها از طریق رایانه قابل تنظیم است. بخش های مختلفی برای افزایش ایمنی سیستم وجود دارد.

تا کنون ورژن های مختلفی از این دستگاه برای استفاده در بیمارستان ها و کلینیک ها ساخته شده و برای افرادی که از وزوز رنج میبرند به صورت آزمایشی استفاده میشود.

پاسخ های فردی به تحریکات الکتریکی در بخش نرم افزار ثبت میشود. بیماران به طور کلی درای شش پاسخ به این تحریکات هستند:

-ارتعاشات در سطوح شدت پائین جریان

-تحریکات شنیداری

-کاهش سطح وزوز

-سطح راحتی از تحریکات الکتریکی

-سطح آزاردهنده از تحریکات الکتریکی

-سطح دردناکی با افزایش شدت جریان

کاهش شدت وزوز در طول تحریک و یا بعد از جلسات تحریک گاهی اتفاق می افتد و دلیل آن باقی ماندن مهار الکتریکی است.

پارامترهای تحریک الکتریکی مثل دامنه، ولتاژ (شدت)، فرکانس و مدت زمان تحریک میتواند درون بخش نرم افزاری دستگاه ثبت و ذخیره شود.

 

دپارتمان آموزش و تحقیق – توسعه شنوا پرداز ایرانیان 

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام
error: Content is protected !!