سرگیجه و فشار خون

احساس سرگیجه و عدم تعادل یا گیجی از شکایات اصلی بیماران مراجعه کننده به کلینیک های گوش و حلق و بینی و شنوایی سنجی میباشد.

سرگیجه که در میانسالی شایع تر است میتواند ناشی از عوامل مختلفی باشد اعم از : اختلال در گوش داخلی،مشکلات قلب و عروق و فشار خون و مشکلات گوارشی از شایع ترین عوامل سرگیجه به شمار میروند. سرگیجه اگر به صورت احساس چرخش محیط به دور بیمار یا بیمار به دور محیط باشد به احتمال زیاد منشایی با اختلال گوش داخلی یا سیستم وستیبولار دارد.

احساس گیجی و منگی و سیاه شدن چشم ها را میتوان به مشکلات قلب و عروق و فشار خون نسبت داد.

سرگیجه ناشی از مشکلات قلب و عروق و فشار خون

در صورتی که فلب خون کافی را به مغز پمپاژ نکند امکان دارد فرد احساس گیجی، غش یا عدم تعادل داشته باشد. عوامل تاثیر گذار بر این امر عبارتند از :

فشار خون پائین: 

افت شدید فشار خون سیستولیک (عدد بزرگتر در خواندن فشار خون) میتواندبه احساس خفیف سبکی در سر یا غش کردن منجر شود. این وضعیت میتواند با نشستن و یا برخواستن رخ دهد، چنین رخدادی به افت فشار خون وضعیتی معروف است.

گردش خون ضعیف:

بیماری هایی همچون کاردیومیوپاتی، حمله قلبی، آریتمی قلبی و حملات ایسکمیک گذرای قلب میتواند سبب احساس سرگیجه شود. علاوه بر آن کاهش حجم خون میتواند سبب رسیدن جریان ناکافی از خون به مغز یا گوش داخلی شود. عروق خونی گوش داخلی به قطع جریان خون بسیار حساس هستند و اگر پانزده ثانیه خون به مناطق گوش داخلی نرسد آسیب شنوایی و تعادل قابل توجهی بر جای خواهد گذاشت.

کم خونی با سطوح پایین آهن (آنمی):

در صورت ابتلای فرد به آنمی، دیگر علائم ونشانه هایی که میتواند به همراه گیجی رخ دهند شامل خستگی، ضعف و رنگ پریدگی میباشند.

قند خون پائین (هیپوگلایسمی)

این وضعیت معمولا در افراد مبتلا به دیابت که انسولین مصرف میکنند رخ میدهد. گیجی یا احساس سبکی در سر میتواند همراه با اضطراب و عرق کردن رخ دهد .

در چه صورت نیاز به مراجعه به پزشک وجود دارد؟

اگر برای اولین بار است که احساس سرگیجه شدید میکنید

اگر دچار سرگیجه ناگهانی شده اید

اگر الگوی سرگیجه شما مرتب تغییر میکند

اگر سرگیجه شما بدتر میشود یا علائم جدیدی بروز میکند

اگر در اثر مصرف داروی جدید دچار سرگیچه شده اید

 

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام
error: Content is protected !!