شنوایی بزرگسالان

ارزیابی معمول شنوایی بزرگسالان، شامل انجام مجموعه آزمون های ادیومتری صوت خالص و تمپانومتری (بررسی سلامت پرده گوش و وضعیت گوش میانی) می باشد که برای گروه های مختلف در رده های سنی مختلف قابل اجرا هستند. انجام دوره ای این آزمون ها در افراد بالای ۴۵ سال، کارکنان در مشاغل و محیط های پر سروصدا، مبتلایان به بیماری های خاص، افراد با سابقه کم شنوایی در خانواده و … توصیه می گردد.

بعد از انجام ارزیابی  های شنوایی رفتاری پایه و در صورت هر نوع مشکلی، شنوایی شناسان، ارزیابی های تکمیلی رفتاری یا الکتروفیزیولوژیک را برای بزرگسالان انجام داده و ارجاع به کلینیک های تعادل و کلینیک های وزوز و کلینیک های اختلال پردازش شنوایی یا کلینیک های سمعک  نیز در صورت نیاز، انجام می پذیرد

در ادامه، با برخی از این آزمون های پایه و تکمیلی ارزیابی شنوایی، آشنا میشوید:

آزمون ادیومتری تون خالص و گفتاری:

در آزمون ادیومتری تون خالص ̜  سیگنالهای آزمونی به وسیله انتقال هوایی (AC) و استخوانی (BC)  و یا در میدان صوتی اراِئه می شوند. و آستانه ها بدست می آید. مقایسه بین این دو شکل امکان افتراق بین انواع مختلف کاهش شنوایی را ممکن می سازد. به علاوه این آزمون با محرکات گفتاری تحت عنوان آستانه بازشناسی گفتار (SRT)  و امتیازات تشخیص کلمه (SDS)  ادامه می یابد. در آزمون آستانه باز شناسی گفتار ̜ پایین ترین سطحی که بیمار به ۵۰ درصد کلمات دو هجایی پاسخ صحیح می دهد به عنوان آستانه در نظر گرفته می شود که به عنوان شاخص تعیین کننده حساسیت شنوایی فرد برای گفتار می باشد.. در آزمون SDS  نیز ̜ امتیازات تشخیص کلمه در هر گوش بطور جداگانه و با کلمات تک سیلابی بدست میآید. درصد کلمات صحیح در هر لیست تعیین می شود و این امتیازات اطلاعاتی درباره اینکه بیمار چقدر می تواند کلمات را در یک سطح خاص فوق آستا نه ای تشخیص دهد ̜ در اختیار ادیولوژیست یا متخصص شنوایی شناسی قرار می دهد.

 

آزمون تمپانومتری و رفلکس اکوستیک:

آزمون تمپانومتری داراری مزایایی در ارزیابی گوش میانی می باشد و در انواع ضایعات شنوایی الگوهای خاصی را ایجاد می کند. تمپانومتری یک ارزیابی آبجکتیو (بدون نیاز به همکاری فعال آزمودنی) و معتبر در شناسایی پاتولوژی های مختلف است که می تواند در بررسی ضایعات انتقالی در نوزادان̜  کودکان و بزرگسالان به عنوان یک ارزیابی قدرتمند درکار کلینکی مورد استفاده قرار گیرد.در آزمون رفلکس اکوستیک نیز ̜ ابتدا یک تون پوسته ( پروپ تون ) به گوش فرستاده می شود و سپس محرک صوتی رفلکس ارائه میشود. در این حالت انقباض ماهیچه ها سبب تغییر در میزان شدت پروب تون بازگشت یافته می شود و آستانه  رفلکس بدست می اید.

 آستانه رفلکس حداقل شدتی است که در آن انقباض ماهیچه ها ثبت می شود و شدت آستانه  رفلکس را می توان بصورت دسی بل ثبت کرد.
متخصصان شنوایی با تفسیر یافته های این آزمون، گام مهمی در شناسایی علل احتمالی مشکل شنوایی برداشته و ارجاعات لازم برای ادامه روند درمانی- توانبخشی را در هر فرد لحاظ می کنند.

 

آزمون ABR

ABR   شامل چندین قله است که در ۱۰ تا ۱۵ میلی ثانیه  اول پس از ارائه محرک ثبت می شود. این قله ها و فعرها نشان دهنده فعالیت هم زمان امواج میدان دور است که به دلیل  پاسخ های عناصر عصبی و انحراف ناگهانی فیبرهای عصب و راه های شنوایی ساقه مغز ایجاد می شود. مهم ترین عناصری که در این آزمون مورد بررسی قرار می گیرند دامنه و زمان نهفتگی قله  ها هستند و اختلال در هر یک از بخش های تولید کننده امواج در دستگاه شنوایی، منجر به غیر طبیعی شدن
دامنه و نهفتگی می شود. علت مقبولیت آزمون
ABR در بین مجموعه آزمونهای الکتروفیزیولوژیک ̜ شباهت بسیار زیاد پاسخ آن در بین افراد مختلف است که امکان شناسایی راحت پاسخ در شرایط مختلف را ممکن می سازد. همچنین این پاسخ از ثبات بالایی برخوردار است به طوری که از وضعیت فرد متاثر نمی گردد. این آزمون حتی با ظهور فن آوری MRI ، همچنان از قدرت تشخیصی مناسبی در ضایعات عصبی برخوردار است و از آن استفاده می شود. در شرایط بالینی ̜ ازABR  هم برای تخمین آستانه های شنوایی در کودکان و هم ارزیابی نورواتولوژیک یعنی بررسی ضایعات احتمالی در طول عصب شنوایی و راههای شنوایی ساقه مغز استفاده می شود. بزرگ شدن تومورهای خارج ساقه مغز ̜ به راه های شنوایی ساقه مغز فشار وارد می کنند و سیستم  شنوایی را تحت تاثیر قرار می دهند. اگر عصب شنوایی آسیب دیده باشد ABR  در گوش همان طرفی دچار اختلال می شود ̜ تومورهای بزرگ زاویه پلی مخچه ای به دلیل فشار بر ساقه مغز و همچنین اسیب مغز نیز سبب غیر طبیعی شدن ABR  به صورت همانطرفی ̜دگرطرفی یا دو طرفی می شود. این آزمون در موارد دیگری مانند تشخیص ضایعات عروقی ساقه مغز از جمله خونریزی عروق خونی کاربرد دارد. در تشخیص افتراقی بیماران در حال کما نیز کاربرد دارد به این صورت که اگر علت کما ̜ توسیک یا متابولیک باشد مانند افزایش بیش از حد  مقدار دارو ̜ ABR تحت تاثیر قرار نمی گیرد اما به دلیل آسیب های ساختاری و عصب شناختی ̜ ABR  را متاثر می کند.ABR  در تعیین گسترش ضایعات مغزی ناشی از ضربه، در نوزادانی که به دلیل  مشکلات بدو تولد دچار کمبود اکسیژن شده اند و نیز تعیین مرگ مغزی  کاربرد دارد اما نتایج غیر طبیعی ABR  ̜ نوع پاتولوژی را مشخص نمی کند ̜ مثلا نمی توان گفت ضایعه تومورال یا عروقی است. برای ارزیابی تکامل راه های شنوایی مرکزی  نیز از ABR  استفاده می شود. محرک مورد استفاده معمولا کلیک است زیرا شکل امواج واضحی تولید می کند.در این موارد نتایج حساسیت شنوایی اهمیتی ندارد بنابراین تعیین آستانه موج V ضروری نیست و ABR  در شدت های dB HL 60-90 ارزیابی و پارامترهای مختلف آن بررسی می شوند.

 

آزمون ECochG

الکترو کوکلئو گرافی روشی برای ثبت پاسخ های الکتریکی حلزون است که برای تائید پتانسیل های برانگیخته حلزون و ارزیابی عصب یا پتانسیل فعالیت مرکب عصب شنوایی بکار می رود. ECochG  از دو پتانسیل حلزونی برانگیخته با صوت (میکروفونیک حلزونی یا CM  و پتانسیل تجمعی  یا SP) و پتانسیل عمل مرکب (CAP)عصب هشت مغزی تشکیل شده است. این آزمون در مواردی مانند تقویت موج یک ABR در صورت وجود کم شنوایی یا شرایط نامناسب ثبت پاسخ ̜ ارزیابی
و
پایش فعالیت حلزون و عصب شنوایی در جراحی هایی که شنوایی محیطی را تحت تاثیر قرار می دهد و تشخیص نوروپاتی شنوایی و تشخیص ̜ ارزیابی و پایش بیماری منیر و روند درمان آن کاربرد دارد. نسبت دامنه SP  وAP ̜ معیاری برای تشخیص و پایش بیماری منیر / هیدروپس اندولنف است که در ۵۵ تا ۶۵ درصد افراد افزایش می یابد. نکات بیشتر در خصوص علائم و درمان منیر را می توانید در بخش بیماری ها مطالعه فرمایید.

آزمون MLR

این پاسخ، از چهار جز اصلی Na-Pa-Nb-Pb تشکیل شده است. یافته های بدست آمده از مولدهای اناتومیک MLR دو منبع متفاوت را برای آن پیشنهاد میکنند. نخست راه های حسی اولیه یا تالاموسی- قشری است که در پردازش اطلاعات شنوایی و در نتیجه در ارزیابی های پایه مانند بازشناسی گفتار و درک محرکات شنوایی در حضور نویز زمینه نقش دارند. مورد دوم یا ساختارهای اناتومیک (غیر اولیه) که به آنها راه های ارتباطی یا غیر لمنیسکوسی نیز گفته میشود ̜ عملکردهای شنوایی بسیار متفاوتی مانند توجه شنوایی  و تلفیق اطلاعات شنوایی با اطلاعات دیگر حواس را بر عهده دارند.این پاسخ مراکز شنوایی در سطوح بالاتر از ساقه مغز  را بررسی می کند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال یک پیام