درمان کم شنوایی در بزرگسالان

 

۱- درمان کم شنوایی انتقالی در بزرگسالان

می توان علت کم شنوایی انتقالی در بزرگسالان را شناسایی نمود و تا بهبودی کامل یا جزئی شنوایی، آن را درمان کرد، زیرا بسیاری از مشکلات گوش خارجی و میانی با دارو و یا جراحی توسط جراح گوش و حلق و بینی، به طور موفقیت آمیزی قابل درمان است مثلا در صورت وجود عفونت و توده، حذف این موارد سبب برطرف شدن مشکل شنوایی می گردد یا در صورت آسیب به استخوانچه های گوش میانی، بازسازی یا ایمپلنت استخوانچه ها می تواند سبب بهبود شنوایی گردد. اگر هم مشکل کم شنوایی انتقالی در بزرگسالان قابل درمان نباشد، فرد می تواند با استفاده از ابزارهای کمک شنوایی مانند سمعک های داخل گوشی و پشت گوشی و یا سمعک های قابل کاشت (در موارد عفونت دائمی و عدم تمایل به استفاده از سمعک مرسوم) از باقیمانده شنوایی خود به خوبی استفاده کند.

۲- درمان کم شنوایی حسی- عصبی در بزرگسالان

کم شنوایی حسی – عصبی، شایع ترین نوع کم شنوایی در بزرگسالان است و اولین قدم در درمان این نوع کم شنوایی، کشف بیماری به وجود آورنده ی آن است. در این موارد با درمان دارویی ممکن است کم شنوایی حسی – عصبی در بزرگسالان تا حدودی رفع شود (مثل وقتی که SNHL در اثر یک عفونت به وجود آمده باشد)

استروئیکا شایع ترین درمان دارویی برای کم شنوایی حسی – عصبی خصوصا در مورد بیماری هایی مثل سندروم کودکان و کم شنوایی ناگهانی هستند. این دارو ها التهاب و تورم را کاهش می دهند.

مواد خوراکی مفید: مثل ویتامین B12 و D برای تقویت عصب شنوایی – B3 برای جلوگیری از آسیب سلول های بنیادی (در این نوع درمان احتمال ترمیم سلول های آسیب دیده یا رشد قسمت جدید از سلول های مویی هستند)

ژن درمانی (علت ۷۰% از کم شنوایان فقط ۳ ژن هستند که در این روکش با دستکاری ژن ها از مبتلا به کم شنوایی جلوگیری می شود)

سلول درمانی (هدف این نوع درمان تولید دارویی برای تحریک رشد عصب شنوایی است)

تحریک هدفمند عصب (هدف این نوع درمان تولید سختت افزاری است که عصب شنوایی را با لیزر تحریک کند و برای شنیدن صدا ها دیگر نیازی به گوش و ساختار های آن نباشد)

طب سوزنی (تحریک حلزون گوش داخلی)

زالو درمانی برای درمان اوتیت مدیا – وزوز – مشکلات عروقی گوش (گزارش شده که در برخی موارد می تواند سبب بهبود خون رسانی به گوش و رفع عفونت گوش و …. شود که تمام این راهکارها باید با نظر پزشک معالج، انتخاب و اجرا گردد)

در صورت عدم پاسخدهی مناسب به روش های بالا، تنها راه حل یادگیری زبان اشاره و لب خوانی و همچنین آموزش مهارت های ارتباطی است.

در اکثر موارد کم شنوایی حسی – عصبی دائمی است و راهکارهای درمانی، تنها کمک کننده های شنوایی هستند و راهی برای بازگشت شنوایی وجود ندارد. در ۹۰% موارد تنها راه درمان، استفاده از سمعک و وسایل کمک شنیداری کاشتنی مثل BAHA – کاشت حلزون (CI)، کاشت عصب (ABI) است.

 

۳- درمان کم شنوایی آمیخته در بزرگسالان

جزء انتقالی کم شنوایی  ممکن است به درمان پزشکی پاسخ دهد و برگشت پذیر باشد، اما جزء حسی عصبی به احتمال زیاد دائمی خواهد بود و سمعک می تواند برای افراد دچار کم شنوایی آمیخته مفید باشد.

۴- درمان کم شنوایی مرکزی در بزرگسالان:

در این نوع کم شنوایی، پیام عصب شنوایی به مغز منتقل می شود اما به درستی در مغز پردازش نمی شود و تنها راه حل استفاده از سمعک است.

راه های درمانی به هر صورت که باشند باید به نتایج زیر منتهی شوند:

استقلال فرد – ایمنی – بهبود کیفیت زندگی – گوش دادن بصورت طبیعی و بدون استرس – بهبود روابط اجتماعی – کاهش فشار روانی کم شنوایی

در این راه، مشاوره در مورد حفاظت از باقیمانده شنوایی و آموزش استراتژی های ارتباطی می تواند بسیار موثر باشد که در مرکز جامع شنوایی و تعادل ایرانیان با حضور شنوایی شناسان و متخصصان گوش و حلق و بینی، بهترین راهکارهای درمانی و توانبخشی برای هرفرد، انتخاب می گردد.

درمان کم شنوایی انتقالی در بزرگسالان درمان کم شنوایی حسی عصبی در بزرگسالان درمان کم شنوایی آمیخته در بزرگسالان

درمان کم شنوایی مرکزی

دارو

جراحی

 

بازسازی ایمپلنت استخوانچه های گوش میانی یا تمپانو پلاستی

 

انواع سمعک

 داخل گوشی/ پشت گوشی

 

کاشت  های گوش میانی

دارو

کاشت حلزون

کاشت عصب

سمعک

مواد خوراکی

ژن درمانی

سلول بنیادی

سلول درمانی

تحریک عصب شنوایی

طب سوزنی

زالو درمانی و …

(بسته به نظر پزشک معالج)

ترکیبی از درمان دو نوع انتقالی عصبی سمعک در صورت نیاز

 

تمرینات پردازش شنوایی

 

 

ارسال یک پیام
error: Content is protected !!