علل کم شنوایی در بزرگسالان

 

جمعیت سالمندان در دنیا، به شدت در حال رشد است به طوری که جمعیت ۶۵ ساله ی جهان به ۳ برابر افزایش یافته است . سن، رایج ترین عامل خطر عمومی برای اختلالات بینایی و شنوایی است.

۳۵% افراد ۶۵ تا ۷۵ ساله، مبتلا به کاهش شنوایی و ۵۰% افراد ۷۵ ساله به بالا تقریبا ناشنوا یا مبتلا به کاهش شنوایی شدید هستند که این آمار در مردان بیشتر از زنان است.

کم شنوایی در بزرگسالان، می تواند با درگیری بخش های مختلف دستگاه شنوایی از گوش خارجی و میانی (کم شنوایی های انتقالی)، یا گوش داخلی و عصب شنوایی (کم شنوایی های حسی- عصبی) و/یا درگیری هر دو بخش (کم شنوایی آمیخته) همراه باشد.

 

علل کم شنوایی انتقالی در بزرگسالان  می تواند عواملی از قبیل موارد زیر باشد :

– میزان زیاد جرم گوش و فشرده شدن آن در نزدیکی پرده گوش

– وجود جسم خارجی در گوش

– مشکلات مادرزای کانال گوش مانند انسداد کانال گوش یا شکستگی کانال گوش و استخوان های مربوطه در هنگام تولد

– نبود لاله گوش و انواع آترزی ها

– زائده ها و برجستگی های استخوانی درون مجرای گوش

– اختلالات گوش میانی که سبب کم شنوایی انتقالی می شوند (انواع اوتیت مدیا – اوتیت اکسترن – انسداد یا ضعف عملکرد شیپور استاش – در رفتگی یا ضعف عملکرد های گوش میانی – تومور گوش میانی – ضربه به گوش میانی – درگیری استخوان ماستوئید – پارگی یا ضعف عملکرد پرده گوش – اتو اسکلروز – تمپانواسکلروز)

– عفونت های قارچی و باکتری ها (که منجر به اوتیت و التهاب گوش می شوند و موقتا سبب کم شنوایی و درد و تورم و ترشح مایعات از گوش می شوند)

– ضربه به سر که سبب اختلال عملکرد استخوان های گوش میانی شود یا همراه با شکستگی جمجمه باشد

– آلرژی و عوارض سرما خوردگی

– فشار بیش از حد در پرده گوش هنگام پرواز یا التهاب در کانال گوش خارجی .

این عوامل می توانند باعث کم شنوایی انتقالی، معمولا بین ۲۵ تا ۶۵ دسیبل و درحد ملایم یا متوسط شوند. دربرخی موارد، کم شنوایی انتقالی می تواند موقتی باشد و باتوجه به عوامل بروز مشکل، مراجعه به متخصص گوش و گلو و بینی الزامی بوده و در بسیاری از موارد، درمان دارویی یا جراحی راه گشاست.

 

علل کم شنوایی حسی-عصبی در بزرگسالان و دیگر گروه های سنی، می تواند شامل موارد زیر باشد:

– قرارگیری مکرر در معرض نویز در محل کار یا محیط زندگی

– آسیب شنوایی تجمعی (در اثر بالابردن موسیقی در باشگاه ها – گوش دادن به موزیک با صدای بلند – استفاده ازماشین چمن زنی و ابزار پر سروصدای دیگر بدون محافظ گوش – پایین آوردن پنجره های ماشین و بالابردن موزیک)

– ضربه به سر (که سبب تغییر فشار مایع گوش داخلی و نشت مایع یا آسیب به عصب شنوایی یا قطع عصب می شود)

– استفاده بی رویه از تلفن همراه که اثرات سوء آن گزارش شده است

– استفاده نادرست از وسایل صوتی شخصی مثل هدفون ها

– عوامل ژنتیکی و مشکلات قبل، حین یا بعد از زایمان

– تاریخچه کم شنوایی (کم شنوایی حسی-عصبی ارثی که می تواند در هنگام تولد یا با تاخیر و در سنین بالاتر ظهور پیدا کند.)

– مصرف داروهای اتوتوکسیک و سمیت زا برای گوش به ویژه در افرادی که نقص کلیوی یا کبدی دارند (مثل داروهای شیمی درمانی – اشعه ها – آنتی بیوتیک ها – دوز بالای آسپرین و داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مثل ایبوبروفن و ناپروکسن که سبب وزوز گوش و کم شنوایی می شوند)

– تومورهای خوش خیم یا بدخیم مثل تومور آکوستیک یا تومور گوش داخلی (وزوز، کم شنوایی و سرگیجه از نشانه های وجود تومور در طول عصب انتقال دهنده ی مغز به گوش یا درگوش داخلی است)

– سیگارکشیدن (خصوصا درمردان)

– افزایش شاخص توده ی بدنی (خصوصا در زنان)

– تب بالا – سکته ها – بیماری های خودایمنی – پیرگوشی یا کم شنوایی ناشی از افزایش سن – سندروم های مختلف – بیماری های عفونی – بیماری منییر – مننژیت – بیماری های ویروسی (سرخک و اوریون) – زونا – نوروفیبروماتوزیس نوع ۱ یا ۲ – کم شنوایی ناگهانی

– بیماری های متابولیکی مثل دیابت – تری گلیسرید بالا – فشارخون بالا

– بیماری های غدد و مشکلات قلبی-عروقی (این افراد ۵۶% بیشتر از افراد عادی در معرض خطر کم شنوایی هستند)

اغلب این کم شنوایی ها ناشی از آسیب به گوش داخلی است که در این حالت سلول های مویی در حلزون آسیب دیده و سیگنال صوتی به مغز منتقل نخواهد شد. کم شنوایی عصبی نیز در نتیجه فقدان یا آسیب به اعصاب شنوایی به وجود می آید.

کم شنوایی های حسی(SHL) وعصبی(NHL) معمولاً دائمی و برگشت ناپذیر هستند.

علل کم شنوایی آمیخته در بزرگسالان:

کم شنوایی آمیخته در واقع ترکیبی است از کم شنوایی حسی-عصبی و انتقالی که از مشکلات موجود در هر دو بخش درونی یا بیرونی و میانی گوش ناشی می شود. بنابراین علاوه بر کم شنوایی برگشت ناپذیر ناشی از آسیب به گوش داخلی یا اختلال عصب شنوایی – اختلالی در مکانسیم گوش میانی یا خارجی نیز وجود دارد که باعث کاهش بیشتر شنوایی نسبت به کم شنوایی حسی-عصبی یا انتقالی به تنهایی می شود.

علل کم شنوایی انتقالی در بزرگسال علل کم شنوایی حسی- عصبی در بزرگسال علل کم شنوایی آمیخته در بزرگسال
– اختلالات گوش خارجی (شامل مشکلات مربوط به پرده گوش و کانال گوش)

 

– اختلالات گوش میانی (شامل مشکلات مربوط به شیپوراستاش – استخوانچه های گوش میانی – استخوان ماستوئید – عفونت ها – آلرژی ها و …)

– اختلالات گوش داخلی (شامل مشکلات مربوط به حلزون گوش – سلولهای مویی گوش داخلی – مایعات گوش داخلی – عروق خونرساننده به این ساختار ها در گوش داخلی)

– اختلالات عصب شنوایی و ساقه مغز (شامل فقدان یا آسیب عصب شنوایی – وجود تومور و …)

– ترکیبی از مشکلات مربوط به قسمت های گوش خارجی – میانی، داخلی و عصبی شنوایی

 

 

 

ارسال یک پیام
error: Content is protected !!