علت سرگیجه و عدم تعادل چیست؟

سرگیجه و عدم تعادل، از جمله اختلالاتی هستند که علل متفاوت و متعددی دارند. دسته عمده ای از علل سرگیجه به گوش و اختلال در عملکرد ساختارهای گوش داخلی بر می گردد. علل سرگیجه ناشی از گوش را بیشتر باید در گوش میانی و گوش داخلی که ساختارهای تعادلی را در خود دارد، جستجو کرد. گاهی علل سرگیجه مرتبط با گوش نیستند که بعد از ارزیابی های لازم فرد برای بررسی دقیق تر علل سرگیجه یا عدم تعادل به متخصصان دیگری در حوزه های مغز و اعصاب، قلب و عروق، ارتوپدی و … ارجاع می گردد. در کلینیک های شنوایی و تعادل ایرانیان نیز که طبق گفته های موسس این کلینیک ها، کیارش کریمیان، یکی از کاملترین خدمات مرتبط با ارزیابی و توانبخشی و درمان سرگیجه به مراجعان ارایه می گردد بر این اصل یعنی کارتیمی برای تشخیص علل سرگیجه و سپس درمان سرگیجه، تاکید می گردد.

نقش دستگاه دهلیزی در سرگیجه و عدم تعادل

دستگاه دهلیزی گوش داخلی برای حفظ تعادل با دستگاه بینایی و حس عمقی همکاری دارد. دستگاه عصبی مرکزی با استفاده از ورودی این سه دستگاه وضعیت فرد در فضا و حرکات فرد را درک می کند و واکنش مناسب را در عضلات بدن ایجاد می کند. دستگاه دهلیزی ارتباطات مهمی با عضلات چشم و عضلات بدن بخصوص عضلات گردن دارد. دستگاه دهلیزی با کشف شتابهای خطی و سرعت زاویه ای، تون عضلات چشمی را تغییر می دهد و با حرکت دادن چشم، تصاویر را روی شبکیه ثابت نگه می دارد (رفلکس دهلیزی چشمی). این مسئله برای حفظ تعادل بسیار اهمیت دارد و طبق گفته دکتر فرزانه ضمیری، متخصص شنوایی و تعادل، از همین مکانیسم ها در راستای توانبخشی سرگیجه و تعادل استفاده می شود.

تا زمانی که دستگاه دهلیزی، بینایی و حس عمقی اطلاعات هماهنگی به دستگاه عصبی مرکزی بفرستند، تعادل حفظ می شود اما زمانی که میان اطلاعات این دستگاه ها تناقض وجود دارد، دستگاه عصبی مرکزی در حفظ تعادل و درک موقعیت بدن دچار مشکل می شود. البته دستگاه عصبی در طی فرآیند رشد و با کسب تجربه، قادر است بسیاری از تناقضات را رفع کند. برای این کار دستگاه دهلیزی بیشتر به اطلاعات دستگاه بینایی متکی است. اما اگر یکی از این دستگاه ها دچار مشکل شود، تناقض ایجاد شده، مشکلات زیادی برای دستگاه عصبی مرکزی به همراه دارد و حفظ تعادل از حالت نا هشیارانه و بدون تلاش، به حالت هشیارانه و با تلاش تبدیل می شود. در این حالت فرد باید برای حفظ تعادل خود، توجه کافی به حرکات خود داشته باشد. دکتر مهنا جوانبخت، دکتر تخصصی شنوایی و تعادل، اظهار د اشتند که برای رفع مشکلات تعادلی و سرگیجه های فرد، ابتدا باید دستگاه درگیر شده و بخش آسیب دیده، به دقت شناسایی گردد و سپس اقدامات درمانی و توانبخشی لازم برای از بین بردن یا به حداقل رسانیدن احساس عدم تعادل و سرگیجه، انجام شود.

مخچه و سرگیجه

یکی دیگر از دستگاه های بسیار مهم برای حفظ تعادل که باید در روند ارزیابی تعادل و توانبخشی یا درمان تعادل و درمان سرگیجه مد نظر قرار داد، مخچه است. مخچه در قسمت پشتی و پایینی مغز قرار دارد و بیشتر فضای حفره خلفی جمجمه را اشغال می‌کند. از نظر آناتومیکی مخچه مانند یک ساختار مجزا می‌باشد که به کف مغز چسبیده است اما در نهایت مخچه (مغز کوچک) بخشی از مغز است و ارتباطات وسیعی با قسمت های مختلف آن دارد. مخچه در هماهنگی عضلات و حرکات درست به مقدار صحیح، لازم و ضروری است و اهمیت خود را در حین اندازه گیری ها و حرکات دقیق و ظریف بدن به نمایش می گذارد.

اختلال تعادل
اختلال تعادل

مخچه از دستگاه دهلیزی، بینایی و حس عمقی ورودی می گیرد و بر اساس مجموع اطلاعات هماهنگی حرکات را ایجاد می کند.  مخچه نقش مهمی در کنترل حرکت ایفا می‌کند. مخچه از دستگاه‌های حسی، و سایر قسمت‌های مغز و نخاع ورودی می‌گیرد و این ورودی‌ها را جهت تنظیم دقیق حرکات یکپارچه می‌نماید. به همین دلیل آسیب به مخچه باعث فلج عضلانی نشده بلکه در حرکات ظریف، تعادل، حفظ وضعیت بدن و یادگیری حرکتی اختلال ایجاد می‌کند و می تواند یکی از علل سرگیجه و علل اختلال تعادل باشد که بعد ار ارزیابی، امکان درمان یا بهبود عملکرد آن مورد نظر متخصصان حوزه تعادل قرار می گیرد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام
error: Content is protected !!