ارزیابی معمول شنوایی بزرگسالان، شامل انجام مجموعه آزمون های ادیومتری صوت خالص و تمپانومتری (بررسی سلامت پرده گوش و وضعیت گوش میانی) می باشد که برای گروه های مختلف در رده های سنی مختلف قابل اجرا هستند. انجام دوره ای این آزمون ها در افراد بالای ۴۵ سال، کارکنان در مشاغل و محیط های پر سروصدا، مبتلایان به بیماری های خاص، افراد با سابقه کم شنوایی در خانواده و … توصیه می گردد.

آزمون ادیومتری تون خالص و گفتاری:

در آزمون ادیومتری تون خالص، سیگنالهای آزمونی به وسیله انتقال هوایی (AC) و استخوانی (BC)  و یا در میدان صوتی ارائه می شوند و آستانه ها بدست می آید. مقایسه بین این دو شکل امکان افتراق بین انواع مختلف کاهش شنوایی را ممکن می سازد. به علاوه این آزمون با محرکات گفتاری تحت عنوان آستانه بازشناسی گفتار (SRT) و امتیازات تشخیص کلمه (SDS) ادامه می یابد. در آزمون آستانه بازشناسی گفتار، پایین ترین سطحی که بیمار به ۵۰ درصد کلمات دو هجایی پاسخ صحیح می دهد به عنوان آستانه در نظر گرفته می شود که به عنوان شاخص تعیین کننده حساسیت شنوایی فرد برای گفتار می باشد. در آزمون SDS نیز، امتیازات تشخیص کلمه در هر گوش بطور جداگانه و با کلمات تک سیلابی بدست می آید. درصد کلمات صحیح در هر لیست تعیین می شود و این امتیازات اطلاعاتی درباره این که بیمار چقدر می تواند کلمات را در یک سطح خاص فوق آستانه ای تشخیص دهد، در اختیار ادیولوژیست یا متخصص شنوایی شناسی قرار می دهد.

 

آزمون تمپانومتری و رفلکس اکوستیک:

آزمون تمپانومتری دارای مزایایی در ارزیابی گوش میانی می باشد و در انواع ضایعات شنوایی الگوهای خاصی را ایجاد می کند. تمپانومتری یک ارزیابی آبجکتیو (بدون نیاز به همکاری فعال آزمودنی) و معتبر در شناسایی پاتولوژی های مختلف است که می تواند در بررسی ضایعات انتقالی در نوزادان، کودکان و بزرگسالان به عنوان یک ارزیابی قدرتمند در کار کلینکی مورد استفاده قرار گیرد.

در آزمون رفلکس اکوستیک نیز، ابتدا یک تون پوسته (پروب تون) به گوش فرستاده می شود و سپس محرک صوتی رفلکس ارائه می شود. در این حالت انقباض ماهیچه ها سبب تغییر در میزان شدت پروب تون بازگشت یافته می شود و آستانه رفلکس بدست می اید. آستانه رفلکس حداقل شدتی است که در آن انقباض ماهیچه ها ثبت می شود و شدت آستانه رفلکس را می توان بصورت دسی بل ثبت کرد.
متخصصان شنوایی با تفسیر یافته های این آزمون، گام مهمی در شناسایی علل احتمالی مشکل شنوایی برداشته و ارجاعات لازم برای ادامه روند درمانی-توانبخشی را در هر فرد لحاظ می کنند.

در مجموعه کلینیک های ما، علاوه بر انجام ارزیابی های پایه و آزمون های فوق الذکر، بسته به علائم بالینی فرد و نتایج بررسی های اولیه، در صورت نیاز کلیه ارزیابی های تکمیلی شنوایی، وزوز، تعادل، بررسی عصب گوش و … نیز برای مراجعان صورت می پذیرد تا نتیجه گیری جامعی در مورد علت و شیوه های درمانی-توانبخشی مشکل، انجام شود.

ارسال یک پیام
error: Content is protected !!