بیماری نوروپاتی چیست؟

نوروپاتی شنوایی/عدم همزمانی شنوایی (AN/AD) که نام آن، از زمان شناسایی تاکنون (در حدود پنجاه سال) با افزایش شناخت محققان از منشا و مکان های درگیر در این اختلال، تغییر یافته است و امروزه “اختلال طیف نوروپاتی شنوایی” عنوان جامع و مورد پذیرش می باشد.

نوروپاتی شنوایی (Auditory Neuropathy Spectrum Disorder)   

یافته های بالینی:

-اختلال در عملکرد عصب شنوایی با ABR حذف شده یا غیرطبیعی

-حذف یا اختلال جدی در ASSR 80Hz در عموم موارد

-حذف یا آستانه های افزایش یافته رفلکس اکوستیک

– پاسخ OAE ساپرشن ضعیف یا حذف شده

-وجود OAE و/یا CM

گاهی پاسخ OAE، به تدریج حذف می گردد یا مشاهده نمی شود، بویژه در موارد ارائه تقویت بیش از اندازه یا با سابقه قرارگیری در معرض نویز و …

– بنابر گفته دکتر مهنا جوانبخت، دکترای تخصصی شنوایی-تعادل و عضو کادر آموزشی دانشگاه علوم بهزیستی، کاهش شنوایی ملایم تا عمیق در بزرگسالان گزارش شده است که بیشتر درمحدوده ملایم تا متوسط  است و البته  گاهی به صورت نوسانی و با تغییر آستانه های شنوایی فرد، همراه است.

– الگوی ادیوگرام متفاوت (شیوع بالاتر موارد مسطح و صعودی)

– درک گفتار در سکوت خوب تا بسیار ضعیف و درک گفتار در نویز عموما ضعیف و غیرمتناسب با مقادیر کم شنوایی در ادیوگرام

– ثبت EABR مناسب، در مواردی که صرفا عدم همزمانی پاسخ دهی عصبی عامل ایجاد مشکلات شنیداری – پردازشی فرد بوده است.

این متخصص شنوایی اظهار داشتند که باید توجه داشت، بسته به مکان درگیری در سلول مویی داخلی شنوایی یا سیناپس سلول موئی یا عصب شنوایی، می توان نتایج متفاوتی را انتظار داشت و یکی از عوامل تنوع در یافته ها و علائم مبتلایان به ANSD) AN/AD) نیز عدم شناسایی دقیق محل ضایعه است.

از لحاظ شیوع اختلال نوروپاتی شنوایی باید گفت، بیشتر در نوزادان و کودکان دیده میشود با متوسط نرخ شیوع ۷ تا ۱۰ درصد و در بزرگسالان حدود ۳ درصد نرخ شیوع، گزارش شده است. علل مختلف ژنتیکی، اختلالات مختلف عصب شناختی و میلین سازی، بیماری های خودایمنی، سطوح بالای بیلی روبین و … برای AN/AD مطرح شده اند اما همچنان علل ناشناخته ای نیز برای این بیماری مطرح است که نیاز به مطالعات بیشتر در حوزه نوروساینس شنوایی دارد.

راهکارهای توانبخشی در AN/AD:

تا زمانی که اتیولوژی و محل ضایعه مشخص نگردیده باشد، تعیین راهکارهای درمانی-توانبخشی نیز دشوار است. علیرغم دشواری های جدی در پایش موفقیت تجویز و تنظیم سمعک در نوزادان ANAD، اما در بزرگسالان مبتلا که درجاتی از کاهش شنوایی دارند، می توان مزایای تقویت و کاربرد سمعک را در دوره آزمایشی، بررسی کرد، کاربرد سیستم های FM یا مینی میکروفون های وایرلس نیز با بهبود SNR در بسیاری موارد منجر به گزارش بهبود درک گفتار به ویژه در حضور نویز در این افراد شده است. از لحاظ اندازه نیز، عموما سایزی متناسب با الگوی کم شنوایی و نیازهای شنیداری-زیبایی شناختی فرد باید انتخاب گردد.

در مواردی که اختلال در سطح حلزون و IHC ها بوده و صحت عملکرد عصب را داشته اند، کاربرد CI گزینه مناسبی بوده است (به نظر می رسد نتایج آزمون EABR با ارسال محرکات الکتریکی، قبل از عمل کاشت حلزون، پیش آگهی مناسبی را در اختیار تیم کاشت حلزون قرار میدهد.)

مورد دیگر این که، آموزش های توانبخشی شنیداری، گفتار واضح، راهکارهای جبرانی و یادگیری شیوه های ارتباطی جامع و زبان اشاره و گفتار نشانه دار و … نیز در کنار استفاده از باقیمانده شنوایی، به مبتلایان به AN/AD کمک کرده است (به ویژه در موارد شدید یا پیشرونده)

در نهایت باید توجه داشت که روند تشخیص و توانبخشی مبتلایان به AN/AD، باید با توجه به سن، تاریخچه و سابقه، میزان و شکل کم شنوایی، میزان مشکلات درک گفتار در محیط های مختلف،  علائم همراه و … در هر مراجع، به صورت منحصر به فرد، انجام پذیرد.

آیا امکان بهتر شدن یا بدتر شدن نوروپاتی شنوایی، وجود دارد؟

براساس مطالعات انجام شده، در بالغین معمولا میزان کم شنوایی، ثابت یا نوسانی است (به علت مواردی چون افزایش درجه حرارت و بهبود گذرای همزمانی عصبی یا تشدید اختلالات خود ایمنی و …) و در موارد اندکی پیشروندگی کم شنوایی نیز گزارش شده است اما در نوزادان به واسطه بلوغ دستگاه عصبی در طی رشد، مواردی از بهبود پاسخ های ABR گزارش شده است، گرچه در باقی موارد شاهد کاهش پیشرونده عملکرد کودکان بوده اند که لزوم پیگیری ها و ارزیابی های دوره ای را نشان می دهد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام
error: Content is protected !!