کاربرد تحریک الکتریکی در درمان وزوزگوش

کاربرد تحریک الکتریکی در درمان وزوزگوش

 

از  دویست سال پیش این باور وجود دارد که با تحریک الکتریکی سیستم شنوایی نه تنها می توان حس شنیدن صدا را تحریک کرد؛ بلکه می توان وروز گوش را کاهش داد. در حال حاضر ثابت شده است که تحریک الکتریکی از طریق کاشت حلزون موثر و بدون خطر است اما تا بدین جا تحریک الکتریکی مستقل برای کاهش وزوز موثر و بدون خطر گزارش نشده است. دلیل آن این است که درمان وزوز معمولا به عنوان یک مزیت اضافی در تحریک الکتریکی کاشت حلزون به حساب می آید و به عنوان یک درمان مستقل در نظر گرفته نمی شود.

تلاش های اولیه برای تحریک گوش انسان به صورت الکتریکی در افراد ناشنوا بود که این تلاش ها به منظور تحریک صدا برای ارزیابی میزان سودمندی کاشت حلزون انجام شد. در طی این تحقیقات مشاهده شد که جریان الکتریکی دارای قطب مثبت(به معنای جریان مستقیم از الکترود های دریچه گرد به سمت الکترود های لاله گوش یا ماستوئید) می تواند حس سکوت را برانگیخته کند که این نتیجه برای افرادی که دارای وزوز گوش بودند قابل استفاده مینمود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخی افراد که دارای وزوز ملایم بودند،در حین اجرای تست و به علت به وجود آمدن حس سکوت متوجه وزوز گوش خود شدند.

مشاهدات نشان می دهد که کاهش وزوز تنها زمانی اتفاق می افتد که گوش مورد تحریک دارای وزوز باشد و برای وزوز در گوش دگرطرفی و یا وزوزهای مرکزی(درون سر) موثر نیست. برای جریان های مثبت در فرکانس های پایین و برای جریان های منفی در هر فرکانسی، ابتدا حس صدا و یا سایر حواس غیر شنیداری برانگیخته می شوند؛ در نتیجه ارزیابی میزان تاثیر تحریک بر روی وزوز مشکل خواهد بود. شدت جریان الکتریکی مورد نیاز در افراد مختلف فرق می کند.در برخی افراد آستانه جریان برای تحریک صدا و یا کاهش وزوز می تواند به اندازه ۵ میکرو آمپر کم باشد و در برخی افراد اندازه جریان برای هر دو باید ۲۰۰ تا ۳۰۰ میکرو آمپر باشد. این شدت ها به محل الکترود بستگی ندارد. اما میزان آنها در مطالعات مختلف، متفاوت بوده است.

یکی از مشاهدات مهم دیگر این بوده است که برای الکترود هایی که در دریچه گرد قرار گرفتند کاهش وزوز به میزان۴۰ تا ۶۰ درصد موفقیت آمیز بوده است. این در حالیست که برای تحریکاتی که در ناحیه پرومونتوری انجام شد، تنها ۲۵ درصد موفقیت حاصل شد.

با توجه به گوناگونی بین بیماران و علائم و تشخیص های مختلف، پیدا کردن علائم بالینی افرادی که تحریک الکتریکی در کاهش وزوز برایشان موفقیت آمیز بوده سخت است اما با توجه به نکاتی که گفته شد همه افرادی که برایشان کاهش وزوز در طول تحریک الکتریکی اتفاق افتاده است وزوز در گوش مورد تحریک بوده است و در ۶۰ درصد این بیماران ابتدا یک مشکل محیطی وجود داشته است مثل اتواسکلروز.

لازم به ذکر است که :

۱)کاهش وزوز عموما در افرادی اتفاق می افتد که دارای درجاتی از آسیب شنوایی باشند؛ به خصوص افرادی که در هردو گوش کم شنوایی عمیق دارند.

۲)کاهش وزوز تنها در طول مدت تحریک اتفاق می افتد. حتی دیده شده است که در برخی افراد به مدت یک ساعت بدون تغییر هیچ پارامتری در محرک و بدون اذیت شدن بیمار این اتفاق افتاده است. افراد انگشت شماری اشاره کردند که کاهش وزوز بعد از  گذشت مدت زمان طولانی از تحریک الکتریکی همچنان ادامه دارد اما اثر آن بسیار کم است.

۳)هر زمانی که این تست روی افراد مشابه تکرار شد، نتایجی که به دست آمد با دفعه پیش یکسان بود.

در نهایت باید اشاره کرد که این روش در تعداد بسیار زیادی از افراد نسبت به سایر روش ها مثل دارو درمانی و جراحی برتری ندارد اما چون به راحتی بر روی هر فرد قابل انجام است و برخلاف جراحی برگشت پذیر است، پیشرفت های بیشتری ممکن است حاصل شود تا برای موارد غیرقابل درمان پزشکی و بدون پاسخگویی به شیوه های مدیریتی مرسوم وزوزگوش، مورد استفاده قرار گیرد.

استفاده از یک محرک الکتریکی قابل کاشت دائمی برای افراد با کم شنوایی عمیق می تواند مفید باشد. همچنین ترکیب یک سیگنال خاص که باعث کاهش وزوز می شود به همراه سیگنالی که حس صدا را برانگیخته می کند، در افرادی که کاشت حلزون انجام می دهند می تواند مفید باشد.

“دپارتمان آموزش و تحقیق- توسعه شنواپردازایرانیان”

 

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام
error: Content is protected !!