ارزیابی وزوز گوش چیست؟

اولین گام برای مدیریت و درمان وزوز گوش، انجام اقدامات مرتبط با ارزیابی وزوز گوش، جهت دریافتن علل احتمالی و قابل درمان وزوز گوش است و بعد از آن، ارزیابی وزوز گوش شامل ارزیابی های صوتی و روان شناختی انجام می گردد تا ماهیت صدایی که فرد می شنود به دقت شناسایی گردد و از نتایج ارزیابی وزوز گوش در تعیین پروتوکل های درمان وزوز گوش استفاده شود.

زمان مناسب برای ارزیابی وزوز گوش؟

حداقل یک بار ارزیابی جامع وزوز گوش به مبتلایان به وزوز گوش به ویژه موارد مبتلا به وزوز مزمن توصیه می گردد اما در برخی موارد و با توجه به علایم همراه با وزوز گوش، نیاز جدی تر و سریع تری به انجام ارزیابی وزوز گوش وجود داد. در جدول زیر، برخی از مواردی که نیاز فوری تر و جدی تری به ارزیابی وزوز گوش برای تشخیص علت وزوز گوش را دارند، ذکر شده است.

با توجه به علل و بیماری های متفاوت زمینه ساز وزوز گوش و این حقیقت که در بسیاری موارد، وزوز گوش اولین علامت بالینی این بیماری ها می باشد، مراجعه جهت ارزیابی و مشاوره وزوز گوش بسیار حیاتی است.

جهت مراجعه به کلینیک ارزیابی و مدیریت وزوز گوش شنواپرداز ایرانیان با ما تماس بگیرید

انجام ارزیابی های وزوز گوش، عموما از سوی شنوایی شناسان و دیگر اعضای تیم ارزیابی و مدیریت وزوز گوش در کلینیک های وزوز گوش انجام می پذیرد که عموما غیر تهاجمی، بدون درد و اندکی زمان بر هستند تا بتوان به دقت علت وزوز گوش و راهکارهای درمانی و مدیریتی مناسب برای وزوز گوش در هر مراجع را یافت.

در چه مواردی نیاز جدی به ارزیابی وزوز گوش وجود دارد؟

وجود وزوز یکطرفه (در یک گوش)
شروع ناگهانی وزوز گوش
وجود وزوز گوش همراه با مشکلات شنوایی
وجود وزوز گوش همراه با سرگیجه و اختلالات تعادلی
وقوع وزوز گوش به دنبال قرارگیری در معرض اصوات بلند
افزایش تدریجی شدت دریافتی وزوز گوش
آزار دهندگی وزوز گوش
وجود مشکلات درک شنوایی یا اختلال در تمرکز به دنبال وزوز گوش
اختلال در خواب به علت وزوز گوش

راهکارهای مدیریت وزوز گوش

یکی از مهمترین راهکارهای مدیریت وزوز گوش، استفاده از صوت درمانی است. آمار نشان می دهد، بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به وزوز گوش، دارای درجاتی از کاهش شنوایی یا اختلال در دستگاه شنوایی نیز هستند. از جمله این موارد می توان به سالمندان مبتلا به پیر گوشی که عموما شکایت از وزوزگوش نیز دارند و همچنین به افرادی که در محیط های پر سر و صدا فعالیت داشته و مبتلا به کاهش شنوایی ناشی از نویز همراه با شکایت از وزوز گوش هستند اشاره کرد.

بسیاری از اختلالات جزئی شنوایی نیز می تواند همراه با وزوز گوش در محدوده فرکانسی آسیب دیده باشد. بهترین و کاراترین شیوه صوت درمانی در این افراد استفاده از وسایل کمک شنیداری نظیر سمعک است. استفاده از سمعک مناسب که از سوی شنوایی شناس برای فرد تجویز و تنظیم  شده باشد، منجر می گردد اصوات محیطی آرامی که به واسطه کاهش شنوایی فرد شنیده نمی شدند، با استفاده از سمعک شنیده شده و کاهش کنتراست بین سکوت و وزوز گوش را برای فرد ایجاد کند. استفاده از سمعک با تصحیح ورودی های شنوایی آسیب دیده، موجب افزایش فعالیت کلی عصب شنوایی و قشر شنوایی شده، هم زیرساخت ایجاد وزوز را که در بسیاری از موارد کاهش ورودی حسی و رخداد پلاستیسیتی یا ساخت پإیری شنوایی نابجا به صورت افزایش ریت شلیک خودبخودی نورون های شنوایی و ایجاد درک صدا بدون وجود منبع خارجی است، از بین می برد و هم با افزایش سطح کلی فعالیت قشری، اجازه خود نمایی به وزوز گوش را می کاهد.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام
error: Content is protected !!