کم شنوایی پنهان یا  Hidden Hearing Loss چیست ؟

آیا مشکلاتی در شنیدن و درک گفتار دیگران احساس می کنید اما ارزیابی های شنوایی شما، نشان دهنده شنوایی طبیعی در شما هستند؟

دسته ای از اختلالات شنوایی در سالهای اخیر، شناسایی شده اند که ردپایی از خود، در آزمون های روتین شنوایی نگذاشته اما موجب اختلالات شنوایی و درکی در مبتلایان می گردند. به برخی از این مشکلات، به علت عدم نمایش در تست شنوایی معمول، کم شنوایی پنهان می گویند.

“کم شنوایی پنهان” در واقع به نوعی اختلال سیناپسی حلزونی بین سلول های مویی  و فیبرهای عصب شنوایی اطلاق می گردد که به دنبال عواملی مثل قرارگیری در معرض نویز یا اصوات با سطوح شدت بالا یا در اوایل رخداد پیرگوشی و … پیش می آید و در کمتر از یک دهه قبل در میان محققان علوم شنوایی به شدت مورد توجه قرار گرفته است. بنا به تعریف دکتر مهنا جوانبخت، دکترای تخصصی شنوایی – تعادل و عضو کادر آموزشی دانشگاه، کم شنوایی پنهان  نوعی از مشکلات شنوایی است که به کمک آزمون های مرسوم شنوایی قابل شناسایی نبوده و فرد علیرغم ادیوگرام کاملا هنجار، دچار اختلالاتی در درک گفتار در محیط های پرچالش شنوایی مانند محیط های نویزی یا محیط های با حضور چندین گوینده هستند و عموما از درجاتی از وزوز گوش و هایپراکوزیس نیز شکایت دارند. عموما اولین علامت آغاز این اختلال، بروز وزوز یا صدای سوت گوش است.

در بیشتر مطالعات انجام شده در این حیطه، فرد به دنبال قرارگیری در معرض اصوات بلند و تجربه درجاتی از TTS و تغییر موقتی آستانه های شنوایی که بعد از مدتی براساس یافته های ادیومتریک، بهبود یافته است و فرد مشکلی در شنوایی اصوات خالص و گفتار در سکوت ندارد اما به علت آسیب  وارده به بخشی از اعصاب شنوایی، فرد از مشکلات درک گفتار در نویز و گاهی وزوز گوش و هایپراکوزیس و … شکایت دارد که براساس مطالعات منتشر شده، آزمون های پردازش شنوایی مرکزی و البته برخی آزمون های الکتروفیزیولوژیک شنوایی، توانایی نمایش این ضایعات جزئی را دارند. دکتر جوانبخت، علت عدم متاثر شدن ادیوگرام این افراد را، مقاومت تعدادی از فیبرهای عصبی شنوایی به این اصوات آسیب رسان می داند که باعث ثبت پاسخ های طبیعی در تست شنوایی این بیماران می شود و در تحقیقات مختلف، وجود این فیبرهای عصبی مقاوم به آسیب با آستانه پایین و ریت شلیک بالا، به اثبات رسیده است. در واقع  در محیط های اکوستیک ادیولوژی مثل اتاقک اکوستیک، صحت تعداد محدودی از سیناپس ها برای استخراج و دریافت اصوات کفایت می کنند ولی در محیط های نویزی، باید سیناپس های ویژه ای فعال شوند و اگر این سیناپس ها موجود نباشند، فهمیدن واژگان در محیط نویزی برای فرد دشوار خواهد بود، که این امر منجر به نمایش علائم کم شنوایی پنهان می شود.

شیوع بالاتر این اختلال در جوانان و شنوندگان موسیقی صدای بلند از طریق هدفون ها یا در کنسرت ها و … گزارش شده است و به نظر می رسد این افراد احتمالا اختلالات شنوایی و درجات کاهش شنوایی شدیدتری را در سنین بالاتر تجربه خواهند کرد. شناسایی شیوه های تشخیص دقیق HHL، نه تنها وظایف شنوایی شناسان و شیوه های ارزیابی مراجعان به کلینیک های شنوایی را متفاوت خواهد ساخت بلکه دریچه ای به  شناخت مکانیسم های اختلالات گوش داخلی و شناخت دقیق تر زیرساخت های ضایعاتی چون وزوز و هایپراکوزیس، باز خواهد کرد.

با اینکه کمتر از ده سال از مطرح شدن مفهوم کم شنوایی پنهان میگذرد، با این حال دانشمندان به درک خوبی از علل احتمالی آن رسیدند. در تحقیقی که اخیرا در Nature Communication منتشر شده، محققان دانشگاه میشیگان علت جدیدی برای HHL گزارش دادند. دانشمندان کشف کردند که موش هایی که سلول های شوان آن ها (سلول های مسئول تولید میلین) آسیب دیده،علائم الکتروفیزیولوژیک مشابه کم شنوایی پنهان را دارند.این بدین معنی است که کم شنوایی پنهان می تواند عامل مشکلات شنیداری مشاهده شده در بیماری های دمیلینه کننده مانند سندرم Guillain-barre که گاهی ناشی از ویروس Zika است، باشد. در این مطالعه از افزارهای ژنتیکی برای از بین بردن میلین عصب شنوایی موش ها استفاده کردند. با این که میلین با گذشت زمان چند هفته، دوباره تولید شد ولی موش دچار کم شنوایی پنهان دائمی شده بود.

از دست رفتن سیناپس در مقابل اختلال میلین:

وقتی گوش در معرض نویزهای بلند قرار می گیرد، به مرور سیناپس هایی که سلول های مویی را با نورون های SG مرتبط می کنند، از بین می روند. کاهش سیناپس های بین IHC ها و نورون های SG، تنها دلیل هیستولوژیک شناخته شده برای HHL، تا قبل از ارائه یافته های مطالعه اخیر بود.

مورد جدیدی که به تازگی در این مطالعه نشان داده شده، این است که مشکل در سلول های شوان نیز در افرادی که در معرض نویز بوده اند و احتمالا دچار کم شنوایی پنهان شده اند، دیده می شود. متخصصان شنوایی شناسی می توانند با انجام آزمون های تخصصی و تکمیلی تر همچون ABR و high frequency audiometry، احتمال وجود این اختلال را در مراجعان، بررسی کنند.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام
error: Content is protected !!