رفع وزوز گوش با استفاده از تحریک الکتریکی عصب واگ

رفع وزوز گوش با استفاده از تحریک الکتریکی عصب واگ

تحریک الکتریکی عصب واگ (Vagus) که مغز را به اندام های احشایی مرتبط می کند، می تواند باعث از بین رفتن وزوز گوش شود.

محققان روی حیوانات با آسیب های شنوایی کار کرده اند. این اختلالات، مشابه و همگون شده با اختلالات انسان است. کمپانی ها در این زمینه تلاش می کردند تا تحریک عصبی خود را برای درد های مزمن توسعه داده و برای اینکار عصب واگ را هدف قرار دادند!

وزوز گوش که یه درک نادرست از شنیدن زنگ یا دیگر اصوات در گوش می باشد، میلیون ها نفر را در سراسر جهان درگیر کرده است. در اغلب اوقات وزوز گوش همراه با درجاتی از کم شنوایی است و به عنوان یک مشکل رایج در بین سربازان وجود دارد؛ زیرا آن ها در معرض انفجار های مهیب قرار می گیرند. شدت این بیماری در بین افراد مختلف متفاوت است و از حد ملایم خوش خیم تا ناتوان کننده می تواند بروز کند.

 

در حالیکه هنوز دلایل ایجاد وزوز مشخص نیست اما محققان می گویند ممکن است این صدا به دلیل تلاش مغز برای جبران کم شنوایی به وجود آید. گوش داخلی ارتعاشات صدا را به سیگنال های  عصبی برای مغز تبدیل می کند و آسیب به آن باعث می شود که ورودی یا صدای کمتری وارد مسیر های شنوایی مغز شود. مغز برای جبران این ورودی کم  فعالیت خود را افزایش می دهد که در نتیجه می تواند صداهای خیالی را به وجود آورد.

دانشمندان می گویند این سازماندهی جدید ناهنجار را با استفاده از تحریک های الکتریکی و صوتی می توان به حالت اولیه برگرداند. همچنین آن ها قبلا اثبات کرده اند که تحریک هسته ی پایه ای(nucleus basalis)  مغز در حال پخش شدن یک تن خاص، باعث می شود که کورتکس شنوایی شروع به بازسازی مجدد کند و درنتیجه به یک صدا پاسخ بیش از حد دهد.

به جای اینکه مغز انسان به صورت مستقیم تحریک شود، پیشنهاد شده است که این تحریک بر روی عصب واگ اتفاق بیفتد.عصب واگ بخشی از سیستم عصبی است که معده،کبد و سایر ارگان ها را به مغز مرتبط می کند. دستگاه های قابل کاشت که عصب واگ را تحریک می کنند، برای بیماری هایی مثل افسردگی و صرع استفاده می شوند و عملکرد آن برای سایر بیماری ها در حال ارزیابی است.

دانشمندان می گویند که باید از الکترود های ساده ای استفاده کنند که در گردن بیمار قرار می گیرد و با یک ابزار خارجی تحریک می شود. برای اینکه مولفه های دقیق آن مشخص شوند، بیماران باید به مدت نیم تا یک ساعت در طی چندین روز تا چنین هفته تحت درمان باشند. محققان می گویند برخلاف تحریک عصب واگ برای بیماری صرع که از تحریکات به صورت طولانی مدت استفاده می شود، درمان وزوز در مدت زمان کوتاهی اتفاق خواهد افتاد.

با توجه به این تحقیقات، کمپانی ها تکنولوژی های حاضر خود را برای وزوز به روز خواهند کرد. برخلاف سایر دستگاه های تحریکی، سیستم های Microtransponder بی سیم و بدون نیاز به باتری هستند. این قطعه ی قابل کاشت از الکترود ها و سیم پیچ کوچک تشکیل شده است. سیم پیچ، منبع خارجی باتری مثل دکمه سر دست روی  بازو یا پا قرار می گیرد و نیروی دستگاه را تامین می کند. این ایده به این صورت است که یک وسیله بی سیم، جا گذاری شده و توسط سیم پیچ اطراف گردن فعال می گردد. اگر وزوز بعد از گذشت پنج سال مجددا باز گردد،دستگاه همچنان در محل خود قرار دارد و می توانید درمان را مجددا انجام دهید.این ایده بسیار جالب است؛ حتی اگر نتوان به یک نظر واحدی درباره آن رسید هنوز محققان در تلاش هستند تا بیابند که چگونه پلاستیسیتی مغز در وزوز گوش مشارکت دارد. ممکن است وزوز های مختلفی با انواع مختلفی از فعالیت مغز باشد که درک صدایی که وجود خارجی ندارند را افزایش می دهد. همه ی این ها درمان های مختلفی را می طلبد و نیاز به مطالعات بیشتری تا بالینی شدن آنها وجود دارد.

“دپارتمان آموزش و تحقیق- توسعه شنواپردازایرانیان”

 

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام
error: Content is protected !!