کم شنوایی ناشی از نویز به چه معناست ؟

کم شنوایی ناشی از نویز، نوعی کم شنوایی حسی عصبی می باشد که به دنبال قرارگیری در معرض یک صدای بسیار بلند مانند صدای انفجار و یا قرارگیری طولانی مدت در معرض یک سری صداهای بلند و آسیب رسان ایجاد می گردد. هر دو شکل از کم شنوایی ناشی از نویز به دنبال تحریک صوتی بیش از حد و در نتیجه آسیب به عصب شنوایی، سلول های مویی و ساختارهای پشتیبان حلزون گوش (اندام حساس به صدا در گوش داخلی) ایجاد می شود.

انواع کم شنوایی ناشی از نویز PTS و TTS هستند. هنگامی که آسیب وارده به اندام های شنوایی به دنبال قرارگیری در معرض نویز دائمی بوده و کاهش شنوایی ناشی از نویز برگشت پذیر نبوده و دائمی باشد PTS یا تغییر دائمی آستانه های شنوایی رخ داده است. در کم شنوایی ناشی از نویز موقت که تغییر آستانه شنوایی موقت (TTS) نامیده می شود، توانایی شنیدن اصوات پس از ۴۸-۱۶ ساعت پس از قرارگیری در معرض صداهای بلندی که باعث کم شنوایی شده اند، به حالت اولیه برمی گردد. هر دو نوع کم شنوایی ناشی از نویز قابل پیشگیری می باشند‌.

علائم NIHL

از آن جایی که شروع کم شنوایی ناشی از نویز تدریجی بوده و توجه به آن در طول زمان دشوار می‌باشد، بنابراین تشخیص وجود این نوع کم شنوایی ساده نیست و نیاز به ارزیابی های دقیق و دوره ای شنوایی تحت نظر شنوایی شناس دارد. با این حال، علائمی وجود دارد که حضور NIHL را نشان می دهد. این علائم عبارتند از:

– عدم توانایی شنیدن صداهای با فرکانس بالا (صداهای زیر)
– دشواری در شنیدن مکالمات در محیط های پر سر و صدا (از اولین علائم کم شنوایی پنهان)
– شنیده شدن صداهای گفتاری افراد بصورت ناواضح و خفه
چنانچه NIHL درمان نشود، شنوایی بدتر شده و توانایی شنیدن اصوات با فرکانس های پایین تر که در درک گفتار نقش موثری دارند،نیز به تدریج متاثر می شود. دکتر مهنا جوانبخت، شنوایی شناس، براین نکته تایید دارد که انجام ارزیابی های دوره ای شنوایی به ویژه برای مشاغل با سرو صدای بالای محیط شغلی، فعالان حوزه موسیقی و کلیه افرادی که در معرض ناگهانی یا مواجه طولانی مدت با صدای بلند قرار دارند، الزامیست تا بتوان اقدامات پیشگیری کننده یا درمانی را در اسرع وقت برای این افراد لحاظ کرد. فراموش نکنید که در بسیاری از موارد اولین علامت آغاز آسیب به دستگاه شنوایی، رخداد وزوز یا صدای سوت گوش است.

درمان ها:

اگرچه تحقیقاتی جهت چگونگی درمان NIHL در ساعات یا روزهای پس از قرارگیری در معرض نویز در حال انجام می باشد، با این حال قبل از هر چیزی بهترین روش و اقدام، محافظت از شنوایی در مقابل صداهای بلند می باشد.

استفاده از محافظ شنوایی:

شما می توانید با تصمیم گیری و محاسبات صحیح، از NIHL دوری کنید. به عنوان مثال هنگامی که می دانید صداهای بلندی در محیط پخش خواهد شد، از محافظ های شنوایی مانند earplug و earmuff استفاده کنید.

افزایش استفاده از هدفون ها و وسایلی که برای شنیدن موسیقی با صدای بلند در محیط های عمومی مانند کلوپ ها و کنسرت ها تعبیه شده اند، خطر ابتلا به NIHL به ویژه در افراد جوان را افزایش داده است. در صورتی که تمایل دارید سطح تقریبی صدا در محیط اطراف خود را اندازه گیری کنید، می توانید از اپلیکیشن اندازه گیری سطح صدا (sound level meter) که برای گوشی های هوشمند موجود می باشد، استفاده کنید.

اگر شما در حال گوش دادن به موسیقی هستید و نمی توانید متوجه صحبت افراد با صدای معمولی از فاصله یک متری شوید، احتمالا صدای موسیقی تان خیلی بلند است.

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام
error: Content is protected !!