بیماری اتوسکلروز (otosclerosis)

اتوسکلروز چیست؟

اتوسکلروز به جایگزین شدن بافت اسفنجی به جای ساختار استخوانی و همچنین سفت شدن استخوانچه رکابی اطلاق می شود. این تغییرات در استخوانچه رکابی و چیدمان گوش میانی باعث ایجاد اخلال در کار ساختارهای گوش داخلی می شود و در نتیجه آن کم شنوایی رخ می دهد. برای برخی از افراد مبتلا به اتوسکلروز، کاهش شنوایی ممکن است شدید شود.

برای اینکه بدانیم اتوسکلروز چگونه باعث کم شنوایی می شود لازم است فرایند شنیدن صدا هارا به طور خلاصه مرور کنیم.

صدا های محیطی از طریق لاله گوش جمع آوری شده و به مجرای گوش خارجی انتقال می یابند، در انتهای مجرای گوش خارجی به پرده گوش یا پرده تمپان می رسند. این صدا ها باعث مرتعش شدن پرده گوش میشود و از آن جا که پرده تمپان به استخوانچه های موجود در گوش میانی متصل است، ارتعاش ایجاد شده سبب می شود تا استخوانچه ها نیز به ارتعاش در آیند. این ارتعاش در طول زنجیره استخوانی منتقل می شود تا به محل انتقال صدا به حلزون گوش میشود. آخرین استخوانچه گوش میانی که رکابی نامیده میشود این ارتعاشات را از طریق دریچه بیضی به حلزون گوش منتقل می کند.

 

اتوسکلروز چگونه باعث کم شنوایی می شود؟

همان طور که اشاره شد در بیماری اتوسکلروز معمولا استخوانچه رکابی درگیر می شود. به همین علت کم شنوایی انتقالی که به کم شنوایی ناشی از اختلالات گوش میانی یا خارجی اطلاق می شود ایجاد می شود. در موارد پیشرفته بیماری ممکن است که کم شنوایی حسی-عصبی نیز به همراه کم شنوایی انتقالی مشاهده گردد.

علت رخداد اتوسکلروز چیست؟

هنوز علت دقیق اتوسکلروز مشخص نشده، اما نتایج تحقیقاتی که تا کنون صورت گرفته است بیان دارد که اتوسکلروز می تواند ارثی باشد و از پدر و مادر به فرزندان انتقال یابد. به طور کلی اگر در خانوادتان افرادی وجود دارند که اتوسکلروز دارند احتمال اینکه شما نیز دچار اتوسکلروز شوید می رود. رخداد اتوسکلروز در خانم های باردار در نتیجه تغییرات هرمونی نیز مشاهده شده است. بعضی عفونت های ویروسی نیز میتوانند باعث ایجاد اتوسکلروز شوند.

علائم اتوسکلروز چیست؟

این بیماری معمولا هر دو گو را درگیر میکند. کم شنوایی شایع ترین نشانه اتوسکلروز است و این کم شنوایی به صورت تدریجی افزایش میابد. اولین نشانه هایی که اکثر مبتلایان به اتوسکلروز بیان می کنند عدم توانایی در شنیدن صدای بم و نشنیدن پچ پچ دیگران است. در کنار کم شنوایی معمولا وزوز نیز برای بیماران اتفاق می افتد که بیماران در گوش یا سر خود وزوز را احساس می کنند. به ندرت حس گیجی یا مشکلات تعادلی مشاهده می شود.

 

اتوسکلروز چگونه تشخیص داده می شود؟

نتیجه ادیومتری (به اصطلاح غلط: نوار گوش) در کنار نتایج تمپانومتری ( بررسی سلامت گوش میانی) در تشخیص اتوسکلروز بسیار کمک کننده هستند و در کنار این ها معاینات پزشک گوش و حلق و بینی برای رد کردن احتمال بیماری های دیگر مشابه با اتوسکلروز الزامی است.

راه های درمان اتوسکلروز

بسته به مرحله ای از پیشرفت بیماری اتوسکلروز گزینه های استفاده از سمعک یا جراحی برای بیماران وجود دارد. در بیمارانی که تمایلی به جراحی شدن ندارند استفاده از سمعک توصیه میشود و نتایج تحقیقات نشان می دهد که رضایت بیماران اتوسکلروز از سمعک بسیار زیاد است.

     

 

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام
error: Content is protected !!