نقاط هدف در درمان وزوز با تحریک الکتریکی

نقاط هدف در درمان وزوز با تحریک الکتریکی

 

همان طور که گفته شد تحریک الکتریکی یک ابزار قوی جهت اصلاح عصبی است که برای حفظ باقی مانده شنوایی استفاده می شود و کاربران کاشت حلزون شنوایی از آن بهره می برند. اما کاربرد تحریک الکتریکی به عنوان یکی از راهکارهای جایگزین در زمینه درمان و مدیریت وزوز، هنوز محدود است.

تحقیقات اخیر تا حدودی توانستند اطلاعات خوبی در زمینه درمان وزوز با تحریک الکتریکی فراهم کنند.

 

“نقاط هدف در درمان وزوز با تحریک الکتریکی “

این تحقیقات بر اساس نقطه هدف  به سه دسته تقسیم می شوند:

دسته اول از جریان مستقیم استفاده می کند؛ به این ترتیب که الکترود هایی به شکل غیر تهاجمی درون مجرای شنوایی خارجی، پرده تمپان یا استخوان تمپورال جمجمه(استخوان گیجگاهی) جایگذاری می شوند.

یک الکترود فعال درون کانال گوش که از یک محلول نمکی پر شده است، قرار داده میشود و یک الکترود غیر فعال روی پیشانی جهت فرستادن جریان مستقیم به صورت ضربانی قرار می گیرد. این نوع قرار گیری الکترود ها باعث می شود که حلزون بین دو الکترود قرار گرفته و جریان از سراسر آن عبور کند. این درمان در عموم مطالعات، نیازمند اعمال ۱۵مرتبه تحریک الکتریکی در طول سی روز است که سه تا چهار تحریک را در هفته شامل می شود و مدت زمان اعمال هر تحریک،۴ دقیقه است.

گزارشات نشان می دهد که وزوز گوش یک سوم افراد در گروه آزمایشی بلافاصله بعد از تحریک حذف شد که ده درصد آن ها اظهار می کنند این کاهش وزوز به مدت ۹۰ روز برای آن ها باقی ماند. برخی دیگر از مطالعات، موفقیت این روش را تا ۴۰درصد، گزارش کرده اند.

در آزمایشات دیگر این دسته،الکترود فعال را روی بخش گیجگاهی جمجمه قرار دادند. این در حالیست که یک الکترود غیر فعال روی بازوی دگرطرفی جهت فرستادن جریان مستقیم کاتدی و آندی از راه جمجمه قرار می گیرد. در تعداد قابل توجهی از بیماران،کاهش وزوز هم با جریان کاتدی و هم آندی تنها با دامنه ی  ۲ میلی آمپر اتفاق افتاد.

در دسته دوم نقطه اعمال تحریک، حلزون است. تحریک پرومونتوری به شکل وسیعی مورد مطالعه قرار گرفته است؛ زیرا به نسبت آسان است و با روش هایی که کمتر تهاجمی هستند، قابل دسترسی است. در برخی آزمایشات از الکترود های سوزنی برای فرستادن تحریکات پالسی از طریق پرده تمپان استفاده کردند. اکثر افراد مورد آزمایش دارای شنوایی نرمال یا کم شنوایی خفیف بودند. این تحریکات در سه روز متوالی به مدت ۳۰ دقیقه فرستاده شد و کاهش وزوز قابل توجهی در طول یا بلافاصله بعد از جلسات متوالی درمان صورت پذیرفت. در ۵۰ درصد افراد بعد از ۴ هفته وزوز به حالت قبل خود بازگشت.

در آزمایشات دیگر مربوط به این گروه؛ الکترود های گرد و توپی شکل را به دریچه گرد متصل کردند. این الکترود ها به درون دریچه نفوذ نمی کنند. این آزمایش روی افرادی صورت گرفت که از کم شنوایی عمیق و وزوز یکطرفه رنج میبردند اما در گوش دیگر خود شنوایی نرمال داشتند. استفاده از تحریکات با بار متعادل و فرکانس های کمتر از ۱۰۰ هرتز که ۴ ساعت در هر روز به مدت ۳ و نیم سال اعمال می شوند، می تواند حداقل یک جنبه از ارزیابی وزوز را در تمامی بیماران این گروه بهبود بخشد و کاهش شدت یا آزاردهندگی وزوز را به دنبال داشته باشد.

طبق تحقیقات و مقایسات صورت گرفته بین آزمایشات مختلف، هیچ گونه کاهش تحریکی در قرار گیری ۴ الکترود نزدیک دریچه گرد یافت نشد اما کاهش وزوز قابل توجه در افرادی دیده شد که ۱۲ الکترود درون حلزون گوش آن ها قرار داشت. این افراد کم شنوایی عمیق یکطرفه داشتند و از وزوز گوش به مدت طولانی شاکی و کاشت حلزون دریافت کرده بودند.

در هر صورت تحریک الکتریکی از طریق کاشت حلزون روش موثری برای کاهش وزوز گوش است اما چالش بر سر این است که محرک موثر، شناسایی و بهینه سازی شود و همچنان در دست مطالعه است.

 

در دسته سوم از الکترود های نفوذکننده  یا آن هایی که با جراحی جایگذاری می شوند، برای تحریک الکتریکی موثر بر وزوز گوش، استفاده می شود و اجزای عصبی مسیر شنوایی از عصب  شنیداری تا هسته های حلزونی و کولیکولوس های تحتانی یا حتی کورتکس شنوایی، به صورت مستقیم تحریک می شوند.

همانند کاشت حلزون، در کاشت ساقه مغز شنوایی و محرکات عمیق در مغز نیز کاهش وزوز به عنوان یک مزیت اضافه بر حفظ باقی مانده شنوایی اتفاق می افتد.تحریکات مستقیم طولانی مدت (۱ تا ۶ سال) کورتکس شنوایی با کمک الکترود های اپی دورال،کاهش وزوز قابل توجهی را در وزوز های شدید نشان نداده است.در برخی افراد تحریک کورتکس، شدت وزوز و یا علائم همراه آن را نسبتا کاهش داده است که نشان می دهد اولا؛ تحریکات کورتکس شنوایی باید دقیق باشند و ثانیا؛ تحریک کورتکس به تنهایی کافی نیست.

نتایج مطالعات در مورد تاثیرات تحریک الکتریکی بر وزوز، قطعی نبوده و به صورت آزمایشی و به عنوان شیوه های جایگزین روشهای تایید شده پیشین، برای موارد خاص و تحت نظر متخصصان مربوطه، مورد بررسی قرار می گیرد.

 

“دپارتمان آموزش و تحقیق- توسعه شنواپردازایرانیان”

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تگ های html مجاز به استفاده می باشند: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

ارسال یک پیام
error: Content is protected !!